Általános ápoló

A szakma ismertetése

Az egészségügy ágazat 6 éves (érettségi utáni szakképzésben 3 éves) képzése, amely érettségi és technikusi (érettségi utáni szakképzésben értelem szerűen csak technikusi) szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Kiemelkedő lehetőség, hogy az ápoló képzés okleveles technikus képzésként szervezhető meg, a tanulók képzését az iskolával szerződésben álló egyetem koordinálja, így lehetővé válik a középfokú tanulmányok beszámítása a későbbi felsőoktatási tanulmányokba, akár a képzési idő jelentős rövidítése mellett. A képzés megfelel a vonatkozó EU direktíva követelményeinek, így - a középfokú egészségügyi képzések közül egyetlen képzésként - a közösségi jog alapján az EU tagállamaiban automatikusan elfogadott végzettséget ad. Az általános ápoló részt vesz az egészségügyi ellátás során a megelőző, gyógyító, gondozó és rehabilitációs folyamatokban. Munkája során alap- és szakápolási feladatokat végez. Képes felnőtt-, csecsemő- és gyermekápolási feladatokat ellátni, valamint háziorvosi praxisban és az alapellátás más színterein, otthonápolásban, geriátriai és hospice ellátásban, onkológiai ellátásban ápolóként tevékenykedni.

Ajánlott minden fiatal számára, aki érdeklődik a természettudományok iránt, szívesen ismeri meg az emberi test működését, a betegségek jellemzőit, az egészséges életmód elemeit. Az optimális jelentkező jó verbális képességgel rendelkezik, könnyen teremt kapcsolatot, fontos számára a mások iránti felelősségvállalás és a segítségnyújtás, valamint fontosnak tartja a tanulmányokat követő biztos elhelyezkedést.

Az ágazat megnevezése
Egészségügy
A szakma megnevezése
Általános ápoló
A szakma azonosító száma
Képzés időtartama
3 év / 6 év
Ágazati alapoktatás megnevezése
Egészségügy ágazati alapoktatás
Iskolai előképzettség
Alapfokú iskolai végzettség 6 éves képzés esetén
Érettségi vizsga 3 éves képzés esetén
Alkalmassági követelmények
Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat
Pályaalkalmassági vizsgálat

Szükséges kompetenciák

Precizitás, állóképesség, szervezőkészség, döntésképesség, konfliktusmegoldó készség, információgyűjtés, gyakorlatias feladatértelmezés, rendszerező képesség, problémaelemzés, problémamegoldás, hibaelhárítás, intenzív munkavégzés.

A szakképzettséggel rendelkező

• életkori sajátosságokat szem előtt tartva egyénre szabott ápolást, gondozást végez;
  • vizsgálatoknál, beavatkozásoknál előkészít és segédkezik,
  • ápolói, szakápolói beavatkozásokat önállóan végez pl: kanül behelyezés, injekciózás, vérvétel, speciális fájdalomcsillapítás;
  • a beteg állapotváltozását észleli, speciális betegmegfigyelő eszközöket alkalmaz;
  • a betegek egészségnevelésében, elsődleges ellátásában vesz részt;
  • súlyos, életveszélyes állapotú betegek ápolását végzi, ellátásukban közreműködik;
  • idős, daganatos betegek ápolását végzi, közreműködik a végstádiumú betegek támogatásában;
  • betegoktatást végez és ápolási diagnózisokat állít fel, ápolási folyamatot tervez.